MENOPAUZA 2.časť – článok nie len pre ženy

Toto obdobie fyziologicky priradené ženám, sa určitým spôsobom dotýka aj (ich) mužov, ktorí sú často jeho neoddeliteľnou súčasťou. Rovnako ako ženy, aj oni vnímajú v istom rytme pretvárajúce sa ženy, ktoré vstupujú do obdobia klimaktéria – menopauzy.

Veľmi dôležitým aspektom tejto témy je rytmus – cyklus – tak ako rok prechádza svojimi ročnými obdobiami, tak aj ženské telo, ( od prvej menštruácie) sa stáva cyklické .Tieto cykly sa prevažne opakujú každých 28 dní a majú 3 fázy – menštruačná, ovulačná a premenštruačná. Tento cyklus má dôležitú funkciu – SEBAOBNOVU – prirodzene spracúvať, premieňať a vylučovať toxíny a nepotrebné látky z tela, či už fyzického alebo emocionálneho charakteru.

Poslednou fázou ženy, tak obávanej, je obdobie MENOPAUZY – ide o obdobie po termíne poslednej menštruácie, po ktorom žena minimálne 12 mesiacov nemenštruovala.

Je dobré vedie, že má 4 fázy:

– perimenopauza – obdobie začínajúce rok pred a končiace rok po menpauze
– premenopauza – obdobie od začiatku klinických prejavou klimaktéria po menopauzu
– postmenopauza – obdobie po menopauze do 65.roku
– senium – obdobie po 65.roku života

Počas týchto období dochádza k ubúdaniu ženského hormónu estrogénu z vaječníkov, prechádza na iné časti tela – nadobličky, a tak dochádza k zmenám na úrovni tela, nervovo-svalovej koordinácie a psychiky. Cyklus, predtým riadený centrom z mozgu do vaječníkov, teraz prechádza tiež z mozgu ale do nadobličiek. A nadobličky o.i. zásadne riadia a ovplyvňujú stresovú reakciu. Estrogény, zabezpečujúce ženskosť, sa teraz viac zapájajú do stresových reakcií – to zn. výkyvy našich emócií, telesných a psychických prejavov môžu byť rôzne, vo vlnách , nepredvídateľné a často neuchopiteľné, a možno aj nepochopiteľné pre ženy samotné:)

Okrem všetkým známych možných návaloch, poruchách spánku, výkyvoch nálad, priberaní na váhe, klimakterické bolesti hlavy , ochabnutosti svalov a zníženej chuti na sex ,potení, je tu rad nespočetného množstva ďalších symptómov, ktoré by sa bežne len ťažko pripisovali tomuto obdobiu….ide napr. o bolesti kostrče a krížov, bolestivé zvieranie v oblasti hrudníka a srdca, pocit chvenia pri srdci, nepravidelný pulz, nepokojný pocit v končatinách, motorický nepokoj tela, závrate, meteorizmus, úzkosti, pocit prázdnoty v žalúdku, plynatosť, častejšie močenie, pocit chvenia, strach, precitlivelosť na hluk, ranné hnačky, cystytídy, pálenie hrádze, hemoroidy.

Telo sa dostáva do úplne inej sebaobnovy, nakoľko sa toxíny už menštruáciou nevyplavujú, takže treba zabrať iným spôsobom a naštartovať iné, nové mechanizmy detoxikácie a sebaobnovy.
Keďže primárnu úlohu preberajú nadobličky, je dobré im dopriať kľud. Takže :
1. POKOJ a menej stresu

2. DYCH a dopriať si počas dňa sústredené a vedomé dýchanie, nielen telo okysličíme, ale pomôžeme mu vyrovnať sa so stresom

3.POHYB – akýkoľvek, prechádzky, šport, ktorý sa nám páči a robí nám dobre na tele aj na duši. Je veľmi dôležitý nielen pre psychickú pohodu, ale aj svaly , kosti a prirodzenú obnovu vápnika ( viac v článku o osteoporóze).Vynikajúca je aj JOGA – ktorá prostredníctvom presne upravených asán – pozícií, pracuje o i. s panvou a hormonálnym systémom.

4. ZDRAVÁ PLNOHODNOTNÁ ŽIVÁ STRAVA ( ideálne s čo možno najnižším príjmom živočísnych potravín v akejkoľvek podobe).

Ak sa napriek tomu prejavujú problémy, ktoré nemiznú, spôsobujú nepohodu či akékoľvek obmedzenie a bolesti, treba nastaviť telo potrebnými liečivými informáciami, homeopatiou, naturopatiou a inými terapeutickými postupmi, vďaka ktorým sa toto obdobie zvládne ľahko a príjemnejšie.

Krásny dník:)